Od utorka 21. aprila 1992. godine kada su u Vlasenicu ušli pripadnici Novosadskog korpusa JNA, pojačani lokalnim srpskim ekstremistima, pa do objavljenog članka u Newsdayu, ulicama gradića podno Viselca tekli su potoci krvi nevinih žrtava bošnjačke nacionalnosti. Preko noći komšije srpske nacionalnosti su zaboravile na višedecenijski suživot, a Vlaseničani su već 21. aprila ispred robne kuće mogli vidjeti nekadašnjeg centarfora FK „Boksit“, Rajka Drakulića, sa automatskim naoružanjem ispred robne kuće...
- Bošnjaci Vlasenice su neobično voljeli svoj klub FK „Boksit“. Navijali su za Rajka, a on je u njih 21. aprila ispred robne kuće uperio automatsku pušku i tražio da predamo oružje koje nismo imali – pričaju Bošnjaci Vlasenice koji su preživjeli ovozemaljski pakao u rodnom gradu.
Monstruozne zlikovačke planove imale su gotovo sve komšije srpske nacionalnosti. Uvečer 20. aprila su sjedili, jeli i pili sa Bošnjacima, a ujutro 21. uperili su u njih puške i kame, počeli sa ubijanjem, klanjem, silovanjem i zatvaranjem u sloglasni logor Sušica. Čak su srpski ekstremisti iz grada protjerivali i svoje vjerske velikodostojnike. Prota Milorad Golijan je protjeran jer je spasio živote imamima Munibu Ahmetoviću i Begi Selimoviću.
Na krilima zločinaca kakvi su Dragan Nikolić – Jenki, Predrag Bastah – Car ili Goran Višković – Vjetar, o životima vlaseničkih Bošnjaka odlučivali su i maloljetnici sa fašistoidnim idejama, poput 15- godišnjeg Siniše Paića.
Vlasenica je područje sa najviše ubijene djece i silovanih djevojčica. Paić, koji se javno hvalio, a koji danas uživa blagodati slobode, možda je likvidirao svoje vršnjake, jer, reče on: „Ja mogu ubiti svakog muslimana“.
novina
No, 25 godina kasnije ni Paića, a ni mnogobrojne njegove istomišljenike, nije stigla ruka pravde. Za monstruozna ubijanja nekoliko hiljada civila, silovanja žena i djevojčica, zatvaranja u logor Sušica, rušenje džamija i etničko čišćenje za sada su pravomoćno osuđeni samo Dragan Nikolić, koji je izdržao kaznu zatvora, Predrag Bastah na 22 i Goran Višković na 18 godina zatvora.
-Upravnik logora smrti Sušica Dragan Nikolić – Jenki prvobitno je osuđen na 23 godine zatvora, a potom mu je kazna smanjena na 20. Odlukom predsjednika Haškog tribunala Theodora Merona pušten je na slobodu 2013. godine nakon 10 godina zatvora zato što se, kako je navedeno u obrazloženju, ponašao prikladno – prisjećaju se preživjeli Vlaseničani sramne odluke suca Merona iz 2013. godine.
Drugi vlasenički zlikovci i dalje slobodno šetaju ulicama gdje su na kućnim pragovima ubijali nevine žrtve, dok je veliki broj njih pobjegao u Srbiju. Preživjeli Vlaseničani dobro se sjećaju Zorana Obrenovića zvanog Maljić, braće Đurića, Elvisa i Ace, braće Tešića, Goceta i Koketa, Miloja Koromana, Miloša Matića, Predraga Tijanića, Siniše Došića i mnogih drugih.
Komandant interventnog voda Vojske RS Miroslav Kraljević, čiju su jedinicu zvali „Mićini specijalci“, danas je načelnik Općine Vlasenica. Zbog toga i danas, kao i prije 25 godina, u Vlasenici sve podsjeća na monstruozne zločine, potoke krvi i suza nevinih žrtava od kojih je njih tek 362 svoj vječni smiraj pronašlo na šehidskom mezarju Rakita.
Dženaza za pet nevinih žrtava
U subotu 22. aprila na mezarju Rakita u Vlasenici klanjat će se dženaza za pet identifikovanih šehida. Najmlađa žrtva koja će pronaći vječni smiraj je 16- godišnji Jasmin Hurić, a najstariji je Bešir Čamdžić, koji je ubijen u 73. godini. Nakon još jedne kolekivne dženaze na mezarju Rakita svoj smiraj će naći 362 šehida. U agresiji na BiH ubijeno su 2.643 vlasenička Bošnjaka.
Avaz