U julu 1995. godine kada se moglo nazrijeti šta čeka bošnjačko stanovništvo ovog područja BiH, tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović je bezuspješno pokušavao alarmirati svjetsku javnost i zvaničnike da spriječe ono za šta će se kasnije ispostaviti da je najveći zločin počinjen na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
Između ostalih, Izetbegović je 9. jula poslao tadašnjem predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Billu Clintonu pismo u kojem je tražio da on svojim utjecajem osigura da snage UN-a zaštite stanovništvo.
– Kriza u Srebrenici, regiji u istočnoj Bosni, koja je opkoljena od početka rata, traje već neko vrijeme. U svojim rezolucijama 824 i 836, Vijeće sigurnosti UN-a proglasilo je ovo područje sigurnom zonom UN-a. Osim toga, uz dogovor sa UNPROFOR-om, ovaj region je demilitariziran 1993. godine.
Uprkos tome, grad i okolica su pod stalnim granatiranjem. Međutim, od jučer srpski agresor napada ovu zonu teškom artiljerijom i pješadijom. Snage UNPROFOR-a, koje su malobrojne, niti su spremne, niti su sposobne zaštititi grad, pa su se tako više od 60.000 stanovnika, od kojih su većina žene, djeca i starije osobe, našli u životnoj opasnosti.
Molim Vas da iskoristite svoj utjecaj kako bi se osiguralo da međunarodna zajednica ispuni svoje obaveze prema ovoj sigurnoj zoni UN-a te spriječi čin terorizma i genocida nad civilnim stanovništvom Srebrenice.
U iščekivanju Vaše direktne reakcije, primite izraze moga poštovanja – napisao je Izetbegović u pismu koje je tadašnji sekretar Ministarstva vanjskih poslova BiH Osman Topčagić poslao Clintonu, ali i tadašnjem njemačkom kancelaru Helmutu Kohlu, tadašnjem predsjedniku Francuske Jacquesu Chiracu i tadašnjem premijeru Velike Britanije Johnu Majoru.
Nažalost, svjetske sile nisu spriječile agresorske snage na čelu sa Ratkom Mladićem u njihovim nakanama, a ono što je uslijedilo nakon toga je genocid, najveći zločin na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.