Društvenim mrežama proširila su se idejna rješenja grafičkog dizajnera Vladana Pavlovića, predstavljena na siteu designed, koji predaže potpuno drugačiji vizuelni koncept srpske zastave i grba.
Pavlović smatra da je trenutno stanje državnih oznaka Srbije prilično loše, sa previše elemenata i detalja, kiča, promašenih i neprikladnih simbola i slika "koje su najčešće neustavne". U njegovom idejnom rješenju pojavljuje se jedan potpuno novi simbol koji se potpuno razlikuje od trenutnog.
U svom konceptu zadržao je boje s postojeće srpske zastave, ali je radi bolje identifikacije povećao plavu površinu, smatrajući da je teško zapamtiti kojim redoslijedom idu boje na trenutnoj zastavi i razlikovati ih od sličnih zastava drugih država.
Kao novi simbol Srbije, u njenom središtu, postavio je bijelu rozetu sa osam latica, koja simbolizuje mirno nebo. Kako je objasnio Pavlović, ona predstavlja i mir i stabilnost, a različitim laticama dinamičnost multikulturalnog i tolerantnog društva. Aktuelna zastava, ističe, ne ispunjava principe koji definišu dobar izgled.
- Ona nije jednostavna i ima previše detalja. Njena simbolika nije relevatna za demokratsku i sekularnu državu, a treba da bude i bez grba. Treba da bude jedinstvena i srodna, a naša je slična sa drugim zastavama koje imaju panslovenske boje - objasnio je on.
U skladu s promjenom izgleda zastave, ovaj grafički dizajner predložio je i novi grb, plave boje, u čijem je središtu također bijela rozeta, piše Blic.
- Srbija ima dugu heraldičku tradiciju koja potiče od Vizantijskog carstva, koristeći simbole hrišćanstva, među kojima su najkorištenjiji ocilot, ljiljan, i simboli monarhije i carstva kao što su dvoglavi orao, kruna, kraljevski plašt i slično. U novom dobu ovakva srednjovijekovna heraldika svojom simbolikom ne predstavlja savremeno tolerantno i multikulturalno društvo, jer Srbija je sekularna i demokratska republika po Ustavu Republike Srbije - smatra Pavlović.
Inače, državne simbole moguće je promijeniti izmjenama Zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije. Takav prijedlog mogu podnijeti zastupnici, zastupničke grupe i Vlada Srbije ili građani sa najmanje 30.000 potpisa.
faktor.ba